Randman u 2010. godini bio je 11,18%
I pored velikih kiša pred berbu i za vrijeme berbe maslina u 2010. godini randman je veći nego godinu dana ranije.
U periodu od 10.listopada do 10. studenog na više uljara analizirane su 33 prerade na kojima je prerađeno 14.275 kg maslina i dobiveno 1.596 l ulja. Prosječan randman je 11,18 %. Za isti period prethodne godine randman je bio 9,9%.
Najveći randman je bio u drugoj dekadi od 20. do 31. listopada i to 11,45% dok je od 1. do 10. studenog iznosio 9,36%.
Visoka cijena prerade maslina
Već godinama država propagira i potiče razvoj maslinarstva kao jedan od najvećih potencijala i prirodnih resursa Mediterana kojem i mi pripadamo. To je rezultiralo sadnjom novih maslinika, koji se svake godine znatno povećavaju, no još nisu dosegli razinu koja je nekad postojala.
Jedan od bitnih čimbenika razvoja maslinarstva je i cijena prerade koja je po našem mišljenju previsoka, a samim tim i destimulativna. Prije otprilike 4-5 godina cijena prerade na priobalnom području bila je 1 kuna za 1 kilogram dok su državni poticaji za maslinare u upisniku iznosili također 1 kunu za 1 kilogram. I umjesto da se taj trend nastavi, događaju se dijametralno suprotne stvari. Cijena prerade raste dok poticaji padaju.
UŽEGLA - UPALJENA ULJA
Upaljena su ulja dobivena od upaljenih plodova masline zbog čuvanja maslina u vodi, moru, vrećama ili hrpama. Upaljenost može biti dodatno pojačana mehaničkim oštećenjima ploda ili ubodom insekata.
Užegao okus i miris javlja se kod ulja u kojima je izražen autooksidacijski proces, a ovaj proces između ostalog uzrokuje dugotrajniji dodir ulja sa zrakom. Užeglost je krajnja faza kvarenja ulja.
Užegao okus i miris karakterističan je za stara ulja, ali se može osjetiti i kod mladih ulja kao posljedica neadekvatne pripreme postrojenja na početku kampanja prerade maslina, (ako nisu postrojenja dobro očišćena od ostataka prethodne prerade ili ostataka sredstava za konzerviranje postrojenja).